Archive – 2009-10 Season

In 2009/10 we had two very successful leagues with a total of 27 teams playing home and away. We also had a team knockout competition, with singles and doubles knockout competitions being held during the closed season.

The season was our first playing the new World Rules, and this change allowed us to affiliate to the Lancashire County Pool Association. We have now entered a Town team into the 2010 Interleague competition. Our players are now eligible to play for Lancashire if selected.

A League

Team GP GC HW AW Lo Pen Pts
Victoria 22 22 10 9 3 0 50
Borough 22 22 9 8 5 0 47
Punch A 22 22 9 7 6 0 45
Crown B 22 22 7 6 9 0 41
Punch C 22 22 8 4 10 0 38
Punch E 22 22 7 3 12 0 35
Entwistle A 22 21 5 4 13 0 34
Frankies A 22 20 6 3 13 0 32
Crown A 22 22 4 3 15 0 32
Last Orders 22 20 5 2 15 0 29
Entwistle B 22 21 4 2 16 0 29
Craven A 22 21 3 2 17 0 28

B League

Team GP GC HW AW Lo Pen Pts
Uncle Jacks A 24 24 11 10 3 0 55
White Lion B 24 24 10 9 5 0 52
Ellenshaw B 24 24 10 8 6 0 50
New Inn 24 23 9 7 8 0 46
Ellenshaw A 24 24 8 6 10 0 44
Millstone 24 24 7 4 13 0 39
Punch D 24 23 7 4 13 0 38
Office 24 23 7 3 14 0 36
White Lion A 24 23 7 2 15 0 34
Anchor 24 22 7 2 15 0 33
Uncle Jacks B 24 23 4 1 19 0 29
Britannia 24 21 4 1 19 0 27
Craven B 24 22 3 1 20 0 27

 

Key: GP = Games Played, GC = Games Completed, HW = Home Win, AW = Away Win, Lo = Losses, Pen = Penalty Points, Pts = Points

Points Calculation: Games Completed = 1 point, Home Wins = 1 point, Away Wins = 2 Points. Total Points = Games Completed + Home Wins + (2 x Away Wins)


Team Knockouts

1st Round
2nd Round
Qtr Finals
Semi Finals
Finals
19th Oct
23rd Nov
4th Jan
15th Feb
22nd Feb
Home
.
Away
Home
.
Away
Home
.
Away
   
Swan
4 – 5
Punch ‘E’
Punch ‘E’
5 – 2
Craven
Heifer ‘A’
Punch
‘E’
5 – 4
New
Inn
Punch ‘E’
5 – 1
Anchor
Venue:
Victoria
Punch
‘E’
3 – 5
Borough
Venue:
Uncle Jacks
Craven
Heifer ‘A’
.
BYE
Office
5 – 0
Franky’s ‘A’
Office
3 – 6
New Inn
New Inn
.
BYE
Last
Orders
5 – 0
Uncle
Jacks ‘B’
Last Orders
4 -5
Anchor
Anchor
5 – 2
Punch
‘C’
Anchor
.
BYE
White
Lion ‘A’
5 – 4
Craven
Heifer ‘B’
White
Lion ‘A’
4 -5
Punch ‘C’
Millstone
1 – 8
Punch ‘C’
Ellenshaw
‘B’
.
BYE
Ellenshaw
‘B’
2 – 5
Borough
Borough
8 – 1
White
Lion ‘B’
Borough
5 – 3
Victoria
Venue:
Punch
(Rear Room)
Borough
5 – 1
Ellenshaw ‘A’
White
Lion ‘B’
5 – 2
Punch ‘D’
White
Lion ‘B’
5 – 3
Entwistle
‘A’
Franky’s ‘B’
2 – 5
Entwistle ‘A’
Britannia
3 – 5
Punch ‘A’
Punch ‘A’
5 – 3
Crown ‘A’
Punch
‘A’
3 – 5
Victoria
Crown ‘A’
.
BYE
Entwistle ‘B’
2 – 5
Uncle
Jacks ‘A’
Uncle
Jacks ‘A’
3 – 5
Victoria
Victoria
5 – 3
Crown ‘B’

Singles Knockout

1st & 2nd Rounds
3rd & Quarter Finals
All games best of 3 Legs
All games best of 5 Legs

Venue: Uncle Jack’s
T Yates – Craven Heifer -v- D Braithewaite – Punch A
B Tait Jnr – White Lion A -v- Winner Match 1

Venue: Victoria
S Slater – Borough -v- Simon Taylor – Craven Heifer
C Smytheman – Last Orders -v- Winner Match 1

Venue: Borough
B Toner – Punch E -v- K Keigher – Craven Heifer
J Ridsdale – Punch A -v- Winner Match 1

Venue: Punch (Dog House)
G Battersby – White Lion A -v- G Costello – Crown
G Melia – Victoria -v- Winner Match 1

Venue: Punch (Back Room)
J Cummins – Borough -v- P Otley – Victoria
I Deignon – Last Orders -v- Winner Match 1

Venue: Last Orders
M Kerrigan – Entwistle -v- C Rustidge – Entwistle
B Goulding – White Lion A -v- Winner Match 1

Venue: Entwistle
R Clark – Punch D -v- F Ponti – Punch C
Shaun Taylor – Craven Heifer -v- Stephen Bell – White Lion B
Winner Match 1 -v- Winner Match 2

Venue: New Inn
K Suddick – Frankies -v- C Costello – Crown
D Aspden – Craven Heifer -v- Fran Eyer – White Lion B

Winner Match 1 -v- Winner Match 2
Venue: Craven Heifer
T Fogarty – Last Orders -v- J Buck – White Lion A
S Walsh – White Lion A -v- Winner Match 1

Venue: Catholic Club
S Tait – White Lion A -v- K Holden – Borough
K Kay – Crown -v- Winner Match 1

Venue: Engineers
S James – Crown -v- P James – Crown
N Brown – Punch C -v- Winner Match 1

Venue: Frankies (Table 1)
D Fullerton – Victoria -v- C Pemberton – Borough
S Gallacher – Crown -v- Winner Match 1

Venue: Crown
** There is 2 sets of games at this venue **
J Goulding – White Lion A -v- L Pinch – Victoria
Matt West – Last Orders -v- Winner Match 1

Venue: Frankies (Table 2)
J Otley – Victoria -v- S Connell – Craven Heifer
L Walkden – Victoria -v- Winner Match 1

Venue: Millstone
I Harle – Punch E -v- D Holder – Victoria
Martin West – Punch E -v- Andy Tait – White Lion B
Winner Match 1 -v- Winner Match 2

Venue: Crown
** There is 2 sets of games at this venue **
D Wells – Entwistle -v- J O’Brien – Punch D
C Bell – Victoria -v- Winner Match 1

Venue: Entwistle
J Ridsdale (Punch) -v- Andy Tait (White Lion)
L Walkden (Victoria) -v- S Walsh (White Lion)
Winner Match 1 -v- Winner Match 2

Venue: Last Orders
S. Gallacher (Crown) -v- K. Holden (Borough)
F. Ponti (Punch) -v- B. Goulding (White Lion)
Winner Match 1 -v- Winner Match 2

Venue: Frankies
S. James (Crown) -v- L. Pinch (Victoria)
D. Wells (Entwistle) -v- I. Deignon (Last Orders)
Winner Match 1 -v- Winner Match 2

Venue: Borough
K. Suddick (Frankies) -v- B. Tait Jnr (White Lion)
C. Smytheman (Last Orders) -v- G. Melia (Victoria)
Winner Match 1 -v- Winner Match 2

 

Semi Finals
All games best of 5

C. Smytheman (Last Orders) -v- D. Wells (Entwistle)

J Ridsdale (Punch) -v- B. Goulding (White Lion)

 

Final
Best of 7

J Ridsdale (Punch) -v- D. Wells (Entwistle)

Congratulations to
Jamie Ridsdale on winning the 2009/10
Singles Knockout


Doubles Knockout

1st & 2nd Rounds
Quarter Finals
All Games best of 3 legs
All Games best of 3 legs

Venue: Last Orders
F Eyer/A Hargreaves – White Lion -v- J Buck/G Battersby – White Lion
I Harle/B Toner – Punch E -v- G Close/D Riley – Craven Heifer
Winner Match 1 -v- Winner Match 2

Venue: Borough
C Smytheman/T Fogarty – Last Orders -v- Simon Taylor/S Connell – Craven Heifer
S Ruddy/S Farrol – Punch D -v- Winner Match 1

Venue: Punch
T Yates/D Aspden – Craven Heifer -v- I Deignon/Matt West – Last Orders
A Tait/K Bass – White Lion -v- Winner Match 1

Venue: Victoria
B Goulding/J Goulding – White Lion -v- Martin West/S Milne – Punch E
G Costello/S James – Crown -v- Winner Match 1

Venue: Craven
C Pemberton/J Cummins – Borough -v- C Rustidge/M Kerrigan – Entwistle
P Coates/K Kay – Crown -v- T Hughes/L Gray – Punch D
Winner Match 1 -v- Winner Match 2

Venue: Crown
D Wells/R Guy – Entwistle -v- J Otley/L Pinch – Victoria
L Walkden/P Otley – Victoria -v- Winners Match 1

Venue: Engineers
C Woodhouse/M Rustidge – Entwistle -v- Shaun Taylor/K Keigher – Craven Heifer
D Stratford/P Jennings – Borough -v- Winners Match 1

Venue: Entwistle
B Tait Jnr/S Tait Jnr – White Lion -v- S Slater/K Holden – Borough
D Holder/D Fullerton – Victoria -v- D Braithwaite/J Ridsdale – Punch A
Winner Match 1 -v- Winner Match 2

 

F Eyer/A Hargreaves (White Lion) -v-
L Walkden/P Otley (Victoria)

A Tait/K Bass (White Lion) -v-
S Slater/K Holden (Borough)

P Coates/K Kay (Crown) -v-
C Smytheman/T Fogarty (Last Orders)

D Stratford/P Jennings (Borough) -v-
G Costello/S James (Crown)

Semi Finals
All Games best of 3 legs

D Stratford/P Jennings (Borough) -v-
S Slater/K Holden (Borough)

P Coates/K Kay (Crown) -v-
F Eyer/A Hargreaves (White Lion)

Finals
Best of 5 legs

P Coates/K Kay (Crown) -v-
D Stratford/P Jennings (Borough)

Congratulations to
P Coates and K Kay on winning the 2009/10
Doubles Knockout