Archive – 2012 Season

2012 Final League Tables

A League

A League GP GC HW AW L Pen Pts
Punch B 24 24 9 10 5 0 53
Victoria 24 24 11 8 5 0 51
Borough 24 24 11 8 5 0 51
Engineers 24 24 4 5 15 0 38
Punch C 24 24 4 3 17 0 34
Crown 24 24 3 3 18 0 33
Craven 24 23 4 1 19 0 29

 Victoria take runners-up by
virtue of results between Borough

B League

B League GP GC HW AW L Pen Pts
Alexandra B 26 26 11 9 6 0 55
Uncle Jacks 26 26 9 9 8 0 53
Punch D 27 27 7 8 12 0 50
Alexandra A 26 26 10 5 11 0 46
Millstone 27 27 9 3 15 0 42
Entwistle 26 25 5 5 15 0 40
Last Orders 26 24 7 4 13 0 39
White Lion A 25 19 2 0 17 0 21

Key: GP = Games Played, GC = Games Completed, HW = Home Win, AW = Away Win, Lo = Losses, Pen = Penalty Points, Pts = Points

Points Calculation: Games Completed = 1 point, Home Wins = 1 point, Away Wins = 2 Points. Total Points = Games Completed + Home Wins + (2 x Away Wins)

Team Knockouts

Alexrandra B  v  Bye Alexandra B   v   Crown Alex B v Punch B Punch B v Borough

Winners Punch B

Last orders  v  Crown
Millstone  v  Victoria Victoria   v   Punch B
Alexrandra A  v  Punch B
Engineers  v  Craven Craven   v   Punch D Craven v Borough
Punch D  v  Punch C
White lion A  v  Uncle jacks White lion A   v   Borough
Entwistle  v  Borough

Individual Knockouts

Mens Knockouts

Rounds 1 & 2

Matches Venue
T Fielding  v S Holdsworth Last Orders
A Cookson  v J Cummins
Matt West  v G Costello Victoria
J Battersby  v G Battersby
K Suddick  v J Ridsdale Craven Heifer
P Wilkins  v P Jennings
P Otley  v R Rice Borough
J O’Brien  v Bye
D Holder  v I Harle Crown
G Melia  v L Yates
S Gallacher  v C Pemberton Punch
G Hillman  v B Goulding
K Holden  v G Jones Engineers
T Hughes  v J Moran
P James  v S Slater Alex
P Ryder  v C Bell

Quarters and Semi Finals

Matches Venue
T Fielding v C Bell Borough
P Otley v G Costello
G Melia v J Ridsdale Engineers
S Gallacher v G Jones

Final

J Ridsdale 4 – P Otley 3

Tri-Cast

Rounds 1 & 2

Matches Venue
G Costello
P James
S Gallacher
 v B Goulding
A Heaton
J Battersby
Punch
C Bell
G Melia
 v M Ashton
J Buck
L Walkden
P Otley
 v S Holdsworth
G Jones
E Novello
Engineers
P Jennings
D Stratford
J Cummins
 v D Riley
A McWhirter
L Eccles
C Pemberton
D Ward
 v K Suddick
T Fielding
P Wilkins
Alex
K Holden
S Slater
 v R Rice
J Moran
P Ryder
J Ridsdale
I Harle
 v K Whitworth
T Fogarty
Victoria
M Wilson
G Hillman
 v C Slater
Matt West

Semi Finals

J Ridsdale / I Harle
beat
C Bell / G Melia

R Rice / P Ryder / J Moran
beat
P Jennings/ D Stratford /J Cummins

Final

J Ridsdale / I Harle
beat
R Rice / P Ryder / J Moran

Ladies Knockouts

Quarters & Semi Finals

Matches Venue
M Goulding v C Slater Punch
Julie Buck v E Brown
T Fogarty v K Whitworth Victoria
K Meleady v BYE

 

Final

K Whitworth 4 – C Slater 3