Archive 2015 Season

Monday Pool League

 

GP CG HW AW L Pen Pts
Crown 28 28 12 11 5 0 62
Engineers A 28 28 10 11 7 0 60
Millstone 28 28 10 11 7 0 60
The Cock 28 28 12 9 7 0 58
Punch C 28 28 10 10 8 0 58
Anchor 28 28 10 8 10 0 54
The Cock B 28 28 6 5 17 0 44
Punch D 28 28 8 4 16 0 43
Hoddlesden Con 27 27 6 5 16 0 43
Bob Inn 26 26 5 6 15 0 42
Punch A 28 28 5 5 18 0 42
Craven 27 27 2 4 21 0 37
Anchor S 28 26 6 2 20 1 35
Entwistle 25 23 8 2 15 3 34
Engineers B 28 28 2 1 25 0 32

Merits

 

Pos Name Team Games Possible Attended or Played % Attended Played Won
1 Bernard Goulding Engineers A 28 28 100% 28 24
2 T.Feilding Millstone 28 27 96% 27 22
2 Jamie.Ridsdale crown 28 28 100% 27 22
4 Pete Jennings crown 28 27 96% 26 21
5 Ian Ingham Engineers A 28 28 100% 27 19
6 J.Main Millstone 28 24 86% 24 18
7 Ryan Guy Entwistle 26 25 96% 25 18
8 W.Jarvis Engineers A 28 27 96% 26 18
8 G.Hillman Anchor 28 27 96% 26 18
10 J.O’Brian Punch D 28 28 100% 28 18

Click link for full final list

Pots for Shotz

J.Ridsdale Crown 6
Gaz Hillman Anchor 4
Ian Harle Punch A 3
A.Heaton Anchor 3
Graham Melia Anchor 2
C.Bell Punch C 2
Dave Riley Punch C 2
T.Feilding Millstone 2
Ste Mayer Punch D 1
Jason Hindle The Cock 1
Ryan Guy Entwistle 1
J.Loftus Hoddlesden Con 1
S.McDermott Punch A 1
J.O’Brian Punch D 1
R.Wong Hoddlesden Con 1
T.Atkinson Millstone 1
A.McWhiter Punch C 1
L.Eccles Punch C 1

 


 

Team Knockouts

First Round

  • Anchor v Anchor S
  • The Cock v Millstone
  • The Swan v The Cock B
  • Engineers B v Punch A
  • Punch C v Crown
  • Craven v Bob Inn
  • Hoddlesden Con v Engineers A
  • Entwistle v punch D

All Matches played on the 20th july

Quarter Finals

  • Engineers A  v  Punch D
  • Crown  v  The Cock
  • Anchor  V  Bob Inn
  • The Cock B  v  Engineers B

All matches played on the 07-09-2015

Semi Finals

  • Crown v Cock B
    to be played at the Engineers
  • Engineers A v Bob Inn
    to be played at the Hoddlesden con

All matches played on the 14th December

 Finals

  • Crown v Engineers A

Played on 11th January 2016 at Punch Hotel, Chapels.

Winners: Engineers A


2015 Harold Longworth Memorial Mens Singles Trophy

Round 1 & 2

 


Venue : Anchor

P Otley (Crown) v T Yates (Craven)
P Howarth (Engineers) v J O’Brien (Punch)

Venue : Engineers

M Cunliffe (The Cock) v L Yates (Punch)
P Ryder (Crown) v G Hillman (Anchor)

Venue : Crown

S Gallacher (Anchor) v G Costello (Anchor)
S Holdsworth (Punch) v B Goulding (Engineers)

Venue : Punch

J Alvarez (The Cock) v R. Wong (Hoddlesden Con)
I Ingham (Engineers) v P James (Anchor)

Venue : Entwistle

S Slater (Crown) v P Jennings (Crown)
P Marlor (The Cock) v G Melia (Anchor)

Venue : Craven

W Sears (The Cock) v C Bell (Punch)
J Ridsdale (Crown) v G Jones (Punch)

Venue : Hoddlesden Con

J Battersby (Engineers) v C Pemberton (Crown)
K Holden (Crown) v R Guy (replaces C. Rustidge) (Entwistle)

Venue : The Cock Inn

Shaun Taylor (Craven) v P O’Neill (Bob Inn)
T Leliuga (Bob Inn) v J. Fenwick (Hoddlesden Con)

Quarter finals and Semi Finals

 

Venue : Craven
C Pemberton (Crown) v B Goulding (Engineers)
C Bell (Punch) v G Hillman (Anchor)

Venue : Crown
P Howarth (Engineers) v P James (Anchor)
Shaun Taylor (Craven) v G Melia (Anchor)

Final

  • Cameron Bell v Graham Melia
  • Winner: Cameron Bell

Ladies Singles Knockouts

Prelim Venue: Punch Best of
1 Liz Greenwood (Engineers) v Tracy Howarth (Engineers) 3
2 Jane O’Donoughue (Engineers) v Karen Meleady (Engineers) 3
Round 1 Venue: Punch
3 Claire O’Donoughue (The Cock) v Winner of Match 1 3
4 Trish Fogarty (The Cock) v Winner of Match 2 3
Semi Finals Venue: Punch
5 Winner of Match 3 v Winner of Match 4 5

Prelim Venue: Anchor

6 Sam Tait (Engineers) v Kelly Whitworth (The Cock) 3
Round 1 Venue: Anchor
7 Maxine Goulding (Engineers) v Winner of Match 6 3
8 Emma Brown (The Cock) v Melissa Smith (Engineers) 3
Semi Finals Venue: Anchor
9 Winner of Match 7 v Winner of Match 8 5

Final

  • Kelly Whitworth v Claire O’Donoghue
  • Winner : Kelly Whitworth

 

Doubles Knockout

Prelims and Round 1

 

Venue : Punch
Prel S Slater / C Pemberton (Crown) v P Otley / K Holden (Crown)
Rd 1 S Bradshaw / P James (Anchor) v Winner of Match 1

Venue : Crown
Prel P Howarth (Engineers) / R Guy (Entwistle) v S Farran / S Ruddy (Punch)
Rd 1 P O’Neill / T Leliuga (Bob Inn) v Winner of Match 1

Venue : Engineers
Prel Shaun Taylor / Simon Taylor (Craven) v J Ridsdale (Crown) / I Harle (Punch)
Rd 1 P Jennings / P Ryder (Crown) v Winner of Match 1

Venue : Craven
Prel P O’Brien / S Mayers (Punch) v W Sears / M Cunliffe (The Cock)
Rd 1 A Heaton / G Costello (Anchor) v Winner of Match 1

Venue : Entwistle
Prel G Melia / G Hillman (Anchor) v D Stratford / D Ward (Crown)
Rd 1 P Marlor / J Hindle (The Cock) v Winner of Match 1

Venue : The Cock Inn
Prel P Henry / T Yates (Craven) v G Battersby / J Battersby (Engineers)
Rd 1 D Riley / A McWhirter (Punch) v Winner of Match 1

Venue : Anchor
Rd 1 G Jones / S Holdsworth (Punch) v B Goulding / I Ingham (Engineers)

Venue : Anchor
Rd 1 J O’ Brien / L Yates (Punch) v T Howarth (Engineers) / C Rustidge (Entwistle)

 

Quarters and Semi-Finals

Venue: Engineers
S Bradshaw / P James (Anchor) v P Jennings / P Ryder (Crown)
D Riley / A McWhirter (Punch) v D Stratford / D Ward (Crown)

Venue: Anchor

B Goulding / I Ingham (Engineers) v P O’Brien / S Mayers (Punch)
P Howarth (Engineers) / R Guy (Entwistle) v J O’ Brien / L Yates (Punch)

Finals

  • P Jennings / P Ryder (Crown) v B Goulding / I Ingham (Engineers)
  • Winners : B Goulding / I Ingham (Engineers)